Alleluja i Leonard Cohen

0
3

Podczas Świąt Wielkiej Nocy, które upamiętniają cud zmartwychwstania Jezusa Chrystusa niektórzy chrześcijanie pozdrawiają innych słowami: Chrystus zmartwychwstał! Zwyczaj ten był kiedyś bardzo powszechny wśród wyznawców Chrystusa. Dzisiaj już dużo mniej.

Istnieje także drugie zawołanie ku czci Boga, powtarzane szczególnie często właśnie w okresie Wielkanocy: Alleluja! Zawierają go teksty liturgiczne i niemal wszystkie pieśni sławiące zmartwychwstałego Pana.

Co oznacza słowo Alleluja i skąd się wzięło?
Jest to wyraz hebrajski, bardzo często używany przez Izraelitów i oznacza dosłownie zawołanie: ?Chwalmy Pana ? Hallelu-Jah!” Okrzykiem tym Izraelici wyrażali swą radość i wdzięczność dla Boga. Chrześcijanie, przyjmując Stary Testament, przyjęli również ten wyraz w tym samym znaczeniu, jako wyrażenie chwały dla Boga i dziękczynienie za szczególne dary, a największym z tych darów jest zmartwychwstanie Jezusa.

W dzisiejszym Hicie dnia przypominamy Hallelujah w wykonaniu Leonarda Cohena (link).
Utwór rozpoczyna się tak:
“Słyszałem tajemny akord
Który grał Dawid, a to radowało Pana
Ale ty nie bardzo przejmujesz się muzyką, czyż nie?
A szło to tak
Kwarta, kwinta
Raz niżej w moll, raz wyżej w dur
Zaskoczony król skomponował Alleluja

Alleluja, Alleluja Alleluja, Alleluja”

P.Z.

Wielkanoc to najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Upamiętnia ono śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielkanoc obchodzona jest w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (po 20 marca). Data ta jest ruchoma i wypada zazwyczaj między 22 marca a 25 kwietnia. Takie datowanie wprowadził sobór nicejski w 325 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here