BESTBRAIN – lekcja 1

0
12

Rozpoczynamy dziś pierwszą lekcję. Na początek proponujemy coś, z czym mamy do czynienia prawie każdego dnia ? listą słów. Może to być lista zakupów, może to być lista zadań do wykonania czy jakakolwiek inna kolumna wyrazów, których zapamiętanie jest nam dziś potrzebne.

Może pomyślałeś sobie od razu, że zapamiętywanie takiej listy nie ma sensu, przecież można ją zapisać na kartce i schować do portfela ? masz rację można! Ale pamiętaj, że jesteś na ?siłowni pamięci?. Nikt nie pyta się, po co spędziłeś dziś godzinę na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych poszczególnych partii mięśni, po co zużyłeś dużo energii, czas i pieniądze skoro de facto nie wykonałeś żadnej konkretnej pracy. Każdy bowiem wie, że na siłownię chodzi się po to aby poprzez systematyczny trening doprowadzić swoje ciało do prawidłowego funkcjonowania, aby poprawić swoją kondycję, wydolność i mieć lepsze samopoczucie. Tak samo jest z pamięcią, wszystkie ćwiczenia mają służyć jej rozwinięciu i udoskonaleniu, a to czy akurat wykorzystasz w tym celu umiejętność zapamiętywania listy zakupów czy listę lokatorów swojego budynku ma już mniejsze znaczenie.

Zatem zacznijmy. Mamy przed sobą taką oto listę produktów do kupienia: bułka, mleko, pieczarki, sól, cytryna, kiełbasa, sok pomidorowy, mydło, papier toaletowy, klej, długopis i pączki.

Przeczytałeś całą listę? Spróbuj ją teraz powtórzyć z pamięci. I jak poszło? Było 12 produktów, jeśli powtórzyłeś chociaż 9 z nich ? gratuluję ? to dobry wynik. Jednak co zrobić by zapamiętać je wszystkie i w dodatku nie zapomnieć o nich zarówno za 5 minut jaki i za godzinę gdy będziemy robić zakupy? Użyjmy wyobraźni!

Wyobraź sobie, że na twoim blacie kuchennym leży wielka bułka ? użyj wyobraźni i poczuj jej zapach. Nagle przechodzący kot wylał na nią mleko (możesz w wyobraźni zobaczyć również stojącą krowę, aby lepiej zapamiętać, że chodziło o mleko). Na nasączonej mlekiem bułce w mgnieniu oka zaczynają wyrastać pieczarki. Od razu je kroimy i rzucamy na patelnię. By je przyprawić chwytamy za sól (poczujmy jej smak) i posypujemy pieczarki. Stwierdziliśmy, jednak że są zbyt słone dlatego w celu zredukowania smaku soli wyciskamy trochę cytryny (nawet jeśli nie ma to sensu, pamiętaj, że w świecie swojej wyobraźni możesz dodać nawet  sok z cytryny do pieczarek!). Przy wyciskaniu sok z cytryny prysnął ci do oka, idziesz więc obmyć sobie twarz wodą, ale z kranu zamiast wody wydostają się serdelki kiełbasy, która wpadła do soku pomidorowego, jaki stał obok zlewu. Aby lepiej zapamiętać, że był to sok pomidorowy, wyobraź sobie stertę pięknych pomidorów ułożonych wokół szklanki z sokiem. Oczywiście wpadająca kiełbasa spowodowała, że ochlapaliśmy na czerwono naszą białą koszulę. Szybko więc bierzemy mydło i próbujemy zmyć plamę z koszuli. Niech to mydło zacznie się w naszej wyobraźnie mocno pienić. Następnie idziemy do toalety aby wytrzeć papierem toaletowym do sucha naszą koszulę. Spostrzegamy nagle, że papier toaletowy jest podarty, dlatego postanowiliśmy go skleić. Siadamy w końcu do stołu by zapisać to co mamy kupić w sklepie, chwytamy za długopis, który niestety przykleił się nam do palców, na których został jeszcze klej po akcji z papierem toaletowym. Dalej wyobraźmy sobie, że wbijamy ten długopis w pączek i przebijamy go na wylot.

Absurdalne, prawda? I takie właśnie ma być. Im śmieszniej tym lepiej dla naszej pamięci. Ważne jest by dobrze sobie wszystko wyobrazić, by wyostrzyć wyobrażone zmysły smaku i zapachu aby dostrzec różne atrybuty przedmiotów z listy, którą zapamiętujemy. Początkowo układanie takiej historyjki może być trudne i wymagać sporo czasu ? nie zrażaj się tym! Trening czyni mistrza ? coś o tym wiemy. Spróbuj teraz przypomnieć sobie całą listę 12 produktów do kupienia?

I jak – udało się? Zwróć uwagę, że prawdopodobnie wymieniłeś je dodatkowo w poprawnej kolejności! Gratulacje.

Nie zrażaj się również niepowodzeniami, pamiętaj, że każdy trening przybliża cię do celu, nieważne czy zapamiętasz wszystkie wyrazy z listy czy tylko część z nich. Nie zapomnij również o powtórce, to bardzo ważne ? będziemy o tym jeszcze pisać w kolejnych lekcjach.

Dziękujemy za spędzenie czasu na pierwszej lekcji w naszej siłowni pamięci BestBrain.
Mamy nadzieję, że były to mile spędzone przez ciebie chwile.
Zapraszamy serdecznie na kolejny trening pamięci!

Bartłomiej Boral

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.