HALOWEEN – niewinna zabawa czy … ?

0
61

31 października przypada „święto” które dotarło także do Polski – Haloween.

Halloween nie jest amerykańskim niewinną zabawą, świeckim świętem, lecz niesie za sobą przekaz metafizyczny z czego niestety niewielu zdaje sobie sprawę.

Haloween jest uwspółcześnioną wersją starożytnego celtyckiego święta ku czci bóstwa śmierci i ciemności Samhain. Do Ameryki dotarło ono w połowie XIX wieku wraz z imigrantami z Irlandii.

31. października jest ostatnim dniem w kalendarzu druidów. Wtedy to kończy się okres wegetacyjny, następuje schyłek cyklu płodności i rozpoczyna się przygotowywania do nadejście zimy. Zgodnie z wiarą Celtów tego dnia światy żywych i umarłych najmocniej się przenikały, ponieważ bóstwo (demon) śmierci i ciemności Samhain pozwalał umarłym wówczas wyjść między żyjących. Wtedy też następowały ostateczne rozrachunki pomiędzy żywymi i umarłymi, pomiędzy opiekuńczymi duchami domostw a nieczystymi siłami. Był to również dzień pożegnania duchów osób umarłych oraz rozrachunku dobra ze złem. Tego dnia Celtowie zbierali się przy ogniskach składając ofiarę bóstwu śmierci Samhainowi. Pozostawiano wtedy duchom pożywienie i odprawiano magiczne rytuały, które miały skłonić duchy do odejścia w zaświaty, aby więcej już nie gnębiły żyjących. Na obrzędy Celtowie przychodzili z rodziną przebrani przynosząc rzepą z włożoną do środka zapaloną świecą. Latarnia ta miała chronić ludzi przed wędrującymi duchami i odstraszać złe moce. Dzięki przebraniu złe duchy miały natomiast nie rozpoznawać ludzi nie czyniąc im przez to krzywdy.

Czytaj dalej na JakaWiara.pl – link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.