KULTURA NA KOŁACH-BAŚNIE HISTORIE LEGENDY W GÓRZE KALWARII

0
28

W piątek 15 czerwca w godz. 14.00-18.00 rozpoczyna się nowy projekt Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii pn. „Kultura na kołach – baśnie historie legendy”.

Dzięki temu projektowi, uczniowie czterech szkół z terenu gminy Góra Kalwaria mają szansę wziąć udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, na co dzień niedostępnych w swoich miejscowościach.

Realizację projektu zaczynamy od warsztatów literackich „Rusz wyobraźnią – baśnie historie legendy”, nad którymi będzie czuwał Michał Malinowski – opowiadacz, pisarz, podróżnik, autor nowatorskich metod opowiadania i poszukiwacz inspiracji. Warsztaty mają dać uczestnikom okazję do pracy z wyobraźnią i słowem pisanym, odwołując się do lokalnych baśni, historii, legend. Uczestnicząca w projekcie młodzież będzie miała za zadanie sięgnąć do opowieści, które znają ich rodzice, dziadkowie, znajomi. Zainspirowani mają szansę stworzyć własne opowiadanie, historię, baśń odwołującą do związanego z regionem dziedzictwa kulturowego. W oparciu o stworzone opowiadania grupy uczniów wezmą udział w przygotowaniu ilustracji i rysunku (pod okiem artysty plastyka, ilustratora i kostiumografa Marka Łukasika), inne – wykonają prace ceramiczne zainspirowane motywami (pod okiem malarki, absolwentki ASP w W-wie Anny Skajnowskiej-Olszewskiej), jeszcze inne będą zaangażowane w projektowanie i tworzenie muralu (pod okiem artystów Justyny Szeligi i Matta Ługowskiego).

Prócz warsztatów dla uczniów czterech szkół podstawowych z terenu gminy Góra Kalwaria (Baniocha, Brześce, Czersk, Cendrowice) planowane są wydarzenia otwarte, podczas których mieszkańcy sami będą mogli zmierzyć się z tematem i stworzyć ilustrację do wybranego fragmentu opowiadania czy baśni. Przygotowane podczas warsztatów najlepsze prace będą dołączone do bezpłatnej publikacji „Nasze baśnie historie legendy” podsumowującej zrealizowane warsztaty.

Otwarte spotkania dla mieszkańców:

15 czerwca, Baniocha
21 września, Cendrowice
28 września, Czersk
12 października, Brześce
20 października – Gala Finałowa, Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii.

Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii otrzymał na realizację tego zadania 24 tys. złotych w ramach programu „Kultura Dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Redakcja piaseczno4u

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.