Porządki w budkach lęgowych wzdłuż Jeziorki

0
6

Trwa realizacja projektu związanego z ochroną ptaków na terenie wzdłuż rzeki Jeziorka. Wiosna tuż tuż, więc przyszła pora, aby przygotować budki lęgowe dla ptaków i je oczyścić na przyjęcie ich nowych mieszkańców.

IMGP9081
Budki lęgowe (skrzynki lęgowe) są często ostatnią nadzieją dla ptaków szukających naturalnych dziupli, których z roku na rok ubywa. Maleje więc populacja ptaków takich jak m.in. zimorodek, jaskółka, mazurek i jerzyk, a wieszanie nowych budek jest lekarstwem na zanikanie starych miejsc lęgowych.

Projekt wieszania budek lęgowych powstał ze wspólnej inicjatywy  Fundacji dla Dzieci oraz  pana Jacka Andrzejaka  – osoby  zaangażowanej  w ochronę i ożywienie rzeki Jeziorki. Był on także zrealizowany przy współpracy z  osobami z autyzmem i zespołem Aspergera,  podopiecznymi Pracowni Rzeczy Różnych ?Synapsis?. Budki lęgowe zostały powieszone wzdłuż rzeki Jeziorka na odcinku Zalesie Dolne ? Konstancin-Jeziorna i w ubiegłym roku miały już swoich mieszkańców.

Dni są coraz to cieplejsze, więc przyszła pora aby zrobić porządki przed wprowadzeniem się nowych mieszkańców do budek. Ptaki nie wprowadzą się bowiem do zajętego i brudnego domu czyli do takiego, w którym znajduje się jeszcze gniazdo z poprzedniego roku.
Czyszczeniem budek zajął się pan Jacek Andrzejak. Prace odbywały się przez dwa dni, łącznie ok. 5 godzin.

IMGP8280
Budki wiszą na drzewach wzdłuż dosyć długiego odcinka rzeki (Zalesie-Dolne ? Konstancin-Jeziorna).
Dotarcie do nich jest możliwe w zdecydowanej większości przypadków tylko solidnym samochodem terenowym.

IMGP7723

Praktycznie prawie wszystkie budki lęgowe miały w poprzednim sezonie swoich mieszkańców. Tylko kilkanaście z 58 budek było zupełnie pustych.

IMGP9022
Po zostawieniu samochodu w jakimś miejscu były oczywiście konieczne długie spacery z drabiną w ręku, aby móc dostać się do kolejnych budek.

IMGP8608
Była również konieczna przeprawa kajakiem z drabiną na drugi brzeg Jeziorki.

IMGP7755
Okazał się, ze byli także nietypowi mieszkańcy budek. W jednej z nich mieszały poprzednio pszczoły (lub osy).

IMGP8985
Z innej, która wisiała ok. 5m. nad ziemią wyskoczyła na pana Jacka ?.. mysz.

IMGP9058
Cała akcja przebiegła sprawnie i zakończyła się sukcesem 🙂 Wszystkie budki zostały oczyszczone i przygotowane na przyjęcie nowych lokatorów. Bobry już są, teraz pora na ptaki 🙂

IMGP8758
Tylko dlaczego wzdłuż Jeziorki jest tak brudno? Czy ktoś mógłby się zatroszczyć, aby jednak było tam czysto?
Apelujemy do wypoczywających i mieszkających w okolicach Jeziorki ? zachowajcie czystość w tym pięknym miejscu i nie traktujcie go jak wysypisko na śmieci.

IMGP8343
Apelujemy także do stosownych służb, aby znalazły jakieś rozwiązanie na takie traktowanie pięknych terenów wzdłuż rzeki. I czy wycinki drzew jakie można zaobserwować wzdłuż Jeziorki są legalne?

1 7788Budki sponsorowała firma Logvin, gmina Piaseczno i osiedle 3 Oklend. Osoby lub firmy, chcące zostać sponsorami następnych budek lęgowych są oczywiście bardzo mile widziane. Na każdą  zamówioną w ten sposób budkę lęgową zostanie naniesione logo  firmy bądź nazwisko sponsora.  Informacja o ewentualnym sfinansowaniu budek pojawi się także na fundacyjnej stronie oraz na stronie poświęconej rzece Jeziorka i organizowanych na niej spływom kajakowym (www.kajaki-piaseczno.pl).

IMGP9175
Takim gestem, który nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku można przyczynić się do ochrony  ptaków oraz wsparcia tworzących te budki osób niepełnosprawnych.

Już jutro przedstawimy obszerną galerię fotograficzną z przeprowadzonej akcji czyszczenia budek lęgowych.

Tekst i fot. W.K.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here