Skwer Kisiela wypięknieje

0
10

Remont Skweru Kisiela konieczny jest ze względów estetycznych i miastotwórczych, ale także z uwagi na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Piaseczna. Za kilka dni ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie przebudowy Kanału Piaseczyńskiego oraz rewitalizacji Skweru Kisiela.

Od wielu lat miasto czeka, aby niedaleki rynek pozbawiony (skądinąd słusznie) zieleni zaczął współistnieć z zielonym skwerem. Miasto czeka także na rozwiązanie problemu Perełki, której obecna przepustowość pod skwerem jest zagrożeniem powodziowym dla Piaseczna.

Bezpieczeństwo

Kanał Piaseczyński, znany każdemu jako Perełka, to malutki strumyk przepływający przez całe miasto, który niemal 6 lat temu wyrządził ogromne szkody na terenie Piaseczna. Aby w razie dużych opadów deszczu oraz gwałtownego wezbrania wody w Perełce sytuacja się nie powtórzyła, jakiś czas temu wyremontowano mostki na ulicach Wojska Polskiego i Kniaziewicza. Za mostkami kanał znika pod ziemią przed Sądem Rejonowym i wyłania się na powierzchnię za przedszkolem przy Sierakowskiego. Został on bowiem kilkadziesiąt lat temu ?schowany? pod skwerkiem, wówczas jeszcze bezimiennym.
Problem w tym, że podziemna część kanału posiada zbyt małą średnicę rurociągu, przez co z trudem odbiera wodę podczas dużego deszczu, co skutkuje potrzebą jak najszybszej jego przebudowy.
Jak podaje UMiG na swojej stronie internetowej, inżynierowie zaprojektowali nowe koryto zamknięte Perełki o zmiennej średnicy, która dobrana została stosownie do warunków gruntowych. W pobliżu ulicy Kościuszki kanał ma mieć 2 m szerokości, pod skwerem zaś wybudowane zostaną dwa równoległe betonowe rurociągi o średnicy 1,6 m każdy. W okolicy parku koryta zostaną połączone w jedno wprowadzające wodę do strumyka na otwartej przestrzeni. Wlot do części kanału znajdującego się już na powierzchni zostanie przebudowany, a na brzegach wybudowane zostaną specjalne kierownice nadające wodzie odpowiedni kierunek przepływu.

Cały artykuł dostępny jest na stronach naszego partnera medialnego Przeglądu Piaseczyńskiego ? link

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.