WŁADYSŁAW BUCHNER w Konstancinie

0
9

We wtorek 12 marca w Konstancinie odbędzie się spotkanie Klubu Historycznego poświęcone lokalnemu bohaterowi Władysławowi Buchner. Wstęp wolny.

Miejsce: godz.18.00, Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15.

Redakcja piaseczno4u

Władysławowi Buchner był autorem satyrycznych wierszowanych felietonów, w których poruszał aktualne problemy Warszawy, czym zyskał sobie powszechne uznanie czytelników. Ilustracje do „Muchy” wykonywali znani artyści graficy i malarze, m.in. Aleksander Gierymski i Henryk Pillati, a współpracownikami byli m.in. Bolesław Prus, Artur Oppman i Wacław Gąsiorowski. Władysław Buchner mieszkał w willi „Mucha” przy ul. Moniuszki 7. Nazwa willi, powstałej w 1912 roku prawdopodobnie według projektu Jana Heuricha młodszego, pochodzi od tytułu założonego w 1888 r. pisma satyrycznego „Mucha”, które wydawał właściciel.

Klub Historyczny powstał z inicjatywy mieszkańców. Jego działalność to otwarte spotkania, których celem jest przybliżanie historii Polski i jej bohaterów, ze szczególnym uwzględnieniem historii Konstancina-Jeziorny i okolic. Spotkania będą miały urozmaiconą formę: filmy, wystawy, prelekcje historyków, kombatantów i świadków wydarzeń historycznych. W ramach klubu będą przygotowywane również krótkie reportaże filmowe o miejscach lub ludziach ważnych w gminie Konstancin-Jeziorna w kontekście historycznym. Kolejne spotkania będą się odbywać co miesiąc w każdy drugi wtorek miesiąca. Koordynatorem Klubu jest Witold Rawski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.