Wrzesień w ogrodzie

0
3

Nadchodzi jesień, która ze swoimi kolorami jest jedną z najbardziej nastrojowych i kolorowych pór roku. Wrzesień jest pierwszym miesiącem podczas którego musimy się odrobinę napracować przed zimowym odpoczynkiem.

Drzewa i krzewy ozdobne
1. Żywopłoty przestają rosnąć i możemy je przyciąć ostatni raz przed zimą.
2. Nie nawozimy już krzewów i drzew ani ich nie przycinamy. Nadal jednak podlewamy rośliny w szczególności te, które jesienią pięknie przebarwiają się.
IMGP07423. Grabimy i palimy opadłe igły, ponieważ w nich zimują przetrwalniki najczęściej występujących chorób grzybowych drzew iglastych. Igły powinniśmy wywieźć jako śmieci, jezeli palenie ognisk na działce nie jest dozwolone.
4. Możemy zacząć przesadzać rośliny iglaste podlewając je obficie na kilka dni przed wykopaniem.
5. Końcem miesiąca sadzimy rośliny z gołym korzeniem oraz tych w pojemnikach. Kilka dni przed przesadzaniem przygotowujemy dół usuwając z niego chwasty, mieszamy kompost z podłożem i napełniamy dół wodą.

 

 

Drzewa i krzewy owocowe
1. Regularnie grabimy liście. Możemy je kompostować jeżeli nie ma w nich chorób grzybowych. Liście ze śladami plamistości czy mączniaka wywozimy lub palimy, jeżeli to jest to dozwolone.
IMGP07102. Na okopane miejsca wokół drzew rozrzucamy cienką warstwę kompostu, którą pokrywamy dodatkowo ściółką. Warstwa ściółki jest bardzo ważna w przypadku w przypadku malin i jeżyn. Pędy które owocowały wycinamy po zbiorach do samej ziemi.
3. Zebrane owoce najlepiej przechowywać w temperaturze poniżej 8 stopni C. Do przechowywania wybieramy tylko owoce nieuszkodzone; obite lub skaleczone przeznaczamy na przetwory.
4. Zbieramy opadłe zepsute owoce i zakopujemy je na głębokość co najmniej 40 cm.
5. Sadząc nowe odmiany roślin owocowych pamiętamy o właściwym odczynie. Czereśnie i wiśnie rosną najlepiej na glebach o odczynie obojętnym pH 6,7-7,1), jabłonie grusze i porzeczki wymagają gleby lekko kwaśnej (pH 6,2-6,7), maliny, agrest, truskawki i poziomki najobficiej owocują na glebach kwaśnych (pH 5,5-6,2).

 

Tekst i zdjęcia: KW

PODZIEL SIĘ
Następny artykułTy też możesz pomóc!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.